reklam
reklam

Herkes ondan yetiştirmek istiyor!

Kinoa ekimi tarımının yaklaşık 400 yıldır yapıldığı bilinmektedir. Kinoa ekimi nedir, kinoa ekimi nasıl yapılır diye merak ediyorsanız hemen açıklayalım.

reklam
10 Eylül 2017 305 0
reklam

Kinoa yetiştiricileri kinoa ekimi için yetiştirilmesi kolay olan ve buğday gibi yetişebilen bir bitki türü olduğunu belirtmişlerdir. Kinoa bitkisi çok büyük zorluklarla yetişmeyen dekarlarda verimi çok yüksek olan  bir bitki çeşididir.

Kinoa ekimi yapan çiftçiler kinoa ekimini şu şekilde ifade ediyorlar;

–    Kinoa bitkisi buğday fiyatlarının 7 ve 10 katı kadar daha alıcı bulmaktadır.
–    Çok düşük bir yetiştiricilik maliyetine sahip olup en iyi bakımlarda dekarda 300- 450 gibi bir maliyete sahiptir.
–    Yetiştiriciliği oldukça kolay olup erken baharda ekilebilen bir buğday gibi düşünülebilir.
–    Kinoanın ekimi, buğday ile aynı özellikleri taşıyor. Ekim-kasım aylarında toprağa tohumlar bırakılıyor. Kırmızı, beyaz, siyah renkleri mevcut. Haziran, temmuz gibi de hasadı yapılıyor. Tohumun kilosu 500 TL. Çok su isteyen bir bitki değil. Bir dekarın ekim maliyeti 500 TL’yi geçmezken, 500-700 kilo verim elde ediliyor. Tarlada 10 TL’ye satılıyor. 

Kinoa dekara ne kadar ekilir?

Kinoa ekimi, en çok ABD’de yapılıyor. Ancak yapılan son araştırmalar kinoa ekiminin Türkiye de yapılabileceğini gösterdi.  Araştırmalacılar tarafından geliştirilen tohumlar özellikle  Antalya, Mersin, Zonguldak, Konya, Kırşehir, Yozgat ve Niğde’de ki çiftliklere gönderiliyor.  Bu bölgelerin dışında özellikle buğdayın yaygın olarak üretildiği bölgelerde ekilebilir. 

Kinoa nasıl gübrelenir?

Kinoa ekimi,  işlemi bittikten sonra gübre ve sulama işlemine ihtiyaç duyulmaz.  Bu bitki türü yetiştirilmesi açısından kolay olduğu için her türlü toprağa ayak uydurabilen ve rahatlıkla yetiştirebilen bir bitki türüdür.

Kinoa nasıl ekilmeli?

Kinoa tohumlarının yapısı küçük olduğu için ekiminde oldukça dikkatli olmak gerekir. Kinoa ekerken derinliği kesinlikle 1,5 cm’yi geçmeyecek şekilde ekilmesi gerekir. En ideal hali 0,5 cm – 1 cm arası derinliktir.

Kinoa ekerken bir diğer önemli hususta kinoaları ekim sıklığıdır. Yabancı otlar ın kinoa ekiminde sıkıntı yaratabileceğinden mibzer yardımıyla sıralı olarak ekim yapılmalıdır.  Serpme olarak ekim yapıldığında yabani otlarla mücadele etme sorunu baş gösterebilir. Bu durumda kinoa ekmek oldukça zor hale gelebilir. 

Kinoa sulaması nasıl olur?

Kinoanın gübre ve su problemi yok. En iyi verimi rakımı 1000 ila 4000 metre arasındaki yaylalık kıraç arazilerde veriyor. Dağ yamaçlarında ve ovalarda verim değişmiyor. Bu bitki her türlü toprağa uyum sağlamasıyla ünlüdür. Aynı zamanda kinoa ekimi makineli tarıma da oldukça uyum sağlayabilecek kapasitededir.

Kinoa faydaları nelerdir?

Kinoa bitkisi 1-2 metreye kadar uzayan uzun ömürlü bir bitkidir. Bolivya ve Peru’da, And Dağlarının çorak yamaçlarında doğal olarak yetişir. Kinoa bitkisinin sağlık açısından da bir çok faydası bulunmaktadır. 

İşte kinoa bitkisinin sağlığınıza olan faydaları…

Çölyak hastaları için önerilir 

Kinoa glüten içermez. Bu nedenle Çölyak hastaları ve glütensiz diyet uygulayanlar için önerilir. Kinoa ile glütensiz ekmekler, çörekler hazırlayabilirsiniz. Kinoa gevrekleri yulaf gevreğine alternatif olarak tüketilebilir.

Sindirim sistemini düzenler 

Kinoa birkisi içerisinde yüklü miktarda lif içerir. Beslenme uzmanları lifin beslenme açısından önemli olduğunu bu nedenle lif bakımından zengin beslenilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Demir eksikliğine iyi gelir 

Uzmanlar demir eksikliği için kullanılan kinoayı demir eksikliği tedavilerinde diyet listelerine hiç çekinmeden ekleyebiliyorlar. Vücut sıcaklığının korunması ve vücudun enerji üretimi demirin metabolizmada kullanıldığı diğer alanlar arasında yer almaktadır.

Kalsiyum kaynağıdır 

Kinoada bulunan kalsiyum sütteki kalsiyum ile aynı miktardadır.  Süt ürünlerine karşı alerjisi olanlar rahatlıkla kinoa tüketebilirler. Kinoa kalsiyum ve beyin gelişimi için oldukça önemlidir.

Magnezyum kaynağı

Kinoa magnezyum açısından da oldukça zengindir.  Aynı zamanda kan basıncını kontrol altına alarak tansiyonu da dengelemeye yardımcı olur. 

reklam
BENZER KONULAR
FOTO GALERİ