reklam
reklam

CHP’lilerin tepkisi devam ediyor: Tarihin en büyük rantı

reklam
05 Şubat 2018 409 0
reklam

Haldız İnşaat tarafından satın alınan Real AVM alanına, imar değişikliği yapılarak 10 katlı AVM- Rezidans yapma planına CHP’lilerin tepkisi sürüyor. İzmit’te tarihin en büyük rantı olduğunun altını çizen CHP’liler, sonuna kadar imar değişikliğine karşı olduklarını söyledi.

Kent gündemini uzun süredir meşgul eden MİA alanı içerisinde bulunan Real AVM alanını kapsayan kent artışı kent muhaliflerinin büyük tepkisine neden olmuştu. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Ocak ayı meclis toplantısında Haldız İnşaat’ın ortak olduğu Not Gayrimenkul’e ait Real arazinin bulunduğu alanı ve imar değişikliği ile kat artışını içeren madde, konunun tekrar incelenmesi için komisyona gönderildi. Haldız İnşaat’ın satın aldığı Real AVM’nin yerine imar değişikliği yaparak 10 katlı AVM- Rezidans yapmayı planlaması ile ilgili CHP’liler gazetemize yeniden konuştu. Şubat ayı Büyükşehir Belediye meclisinde yeniden gündeme gelecek olan konu ile ilgili CHP’lilerin tepkisi sürüyor.

MİA’YA KARŞI DEĞİLİZ AMA..

Real AVM’de imar değişikliği ile ilgili konuşan CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, “Real arazisini MİA ile eş hale getirdiler, bu tamamen yanlış. Biz MİA’ya karşı değiliz ama bilir kişi raporunda 11 tane eksiklik var. Bunların giderilmesi lazım o zaman biz de muhalefet etmeyiz. Şehir içindeki yapılaşmada kat artışını kabul etmiyoruz. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da dikey büyümeden değil, yatay büyümeden söz ediyor. Burada kat artışı mümkün değil. MİA’da bazıları bizim karşı oluşumuzu kat artışına bağlıyor ama biz 11 tane eksikliklere de karşıyız. Bunların teknik nedenleri var. MİA’ya karşı değilim diyen herkes, bizim niye karşı olduğumuzu anlamıyor demektir” dedi.

TARİHİN EN BÜYÜK RANTI

CHP Milletvekili Tahsin Tarhan, “Burada kamu kurumu söz konusu değil özel sektörün orada yapacağı bir inşaatla büyük bir rant ortaya çıkıyor. Şehrin göbeğinde imar artışları var. Gerçekten İzmit’te böyle bir rant belki de tarihte görülmedi. Tarihin en büyük rantı. Bu belediyemize rant olarak ne katkı sağlayacak? O bölgenin en büyük problemi zaten trafik. Ulaşım problemi bir türlü çözülmedi. MİA projesi tartışılıyor. Bir şehirde planlama yapacaksanız öncelikli olarak tarihi esnafa sahip çıkarak proje yapmak gerekir. Kenti bir bütün olarak değerlendirmek lazım. İzmit esnafı tamamen yok olur. MİA ‘ya CHP sürekli itiraz ediyordu. Buradaki projenin kentin ihtiyacına göre değişmesi gerekiyor. Halkın nefes alacak alanlara ihtiyacı var. Oradaki esnafın da sorununu çözmek lazım” diye konuştu.

BU AÇIKÇA RANT SAĞLANMAKTIR

CHP Milletvekili Haydar Akar, “Bizim görüşümüz parti olarak net. Oradaki Büyükşehir Belediye meclis üyelerimiz MİA projesi ile ilgili itirazlarında haklı olduğunu kat artışları ile gösteriyor. Kamuoyunda bu konu çok tartışıldı. E5’in üzerinde bulunan Real alanında özel şahıslara rant sağlamak istenmesi açıkça görülüyor. İzmit Belediyesi de buna zamanında itiraz etti ancak şimdi bu durum kaşınarak gündeme yeniden geldi. Bunun nedenini açıklayamıyorlar. Duruşumuz nettir. Kimse için özel parsel alanında kat artışını doğru bulmuyoruz. Orası bir ada olarak yapılanmış olsaydı belki düşünülebilirdi ama yanındaki arsa sahiplerine her türlü kısıtlama getirirken niye şimdi kat artışına izin veriliyor? Bu açıkça rant sağlamak ile ilişkilidir. Sonuna kadar karşısındayız. Oy çokluğu ile geçirebilirler ama gelecekte bunun hesabını veremezler” şeklinde konuştu.

KOMİSYONA GELECEĞİ HENÜZ NET DEĞİL

Konu ile ilgili açıklama yapan CHP Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise, “Cuma günü komisyona gelme ihtimali var ama henüz net değil. Büyükşehir Belediye meclis üyelerimizin vereceği karara göre açıklama yapmayı düşünüyoruz. Belki son dakikada komisyondan yeniden geri çekilebilir. Önce komisyondaki halini bir görelim. Ancak bizim zaten tüm MİA projesi ile ilgili kararımız aynı. MİA projesinde yapılan yanlışlıkları, eksiklikleri daha önce de belirttik. Şimdiye kadar söylediklerimizin arkasındayız” açıklamalarında bulunuyor.

reklam
BENZER KONULAR
FOTO GALERİ