reklam
reklam

Kocaelispor’dan borç açıklaması

reklam
05 Şubat 2018 454 0
reklam

Yeşil siyahlı ekibimiz Kocaelispor’un vergi borçlarının ardından Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) olan borçları da sıfırlandı. Kocaeli Barış GazetesiKocaelispor Kulübü kamu borçlarının kapanması sonrasında bir açıklama yayınladı.

Kocaelispor Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada şunlar kaydedildi: “Göreve başladığımızda kulübümüzün en büyük borç kalemini oluşturan vergi ve SGK borçları; gelirlerimizdeki hacizlerde ilk sırada bulunmasının yanı sıra, Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Talimatı gereği 2017-2018 sezonuyla birlikte 2. ve 3. Lig Kulüpleri için de transfere engel teşkil edecek olması nedeniyle Yönetim Kurulumuzun en büyük önceliği halini almıştı. 03 Ağustos 2016’da yürürlüğe giren 6736 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu’nu fırsat olarak gören Yönetim Kurulumuz derhal başvuru yaparak kulübümüzün vergi ve SGK borçlarını yapılandırmıştır.

Kulübümüzün 2016 Eylül ayında yapılandırdığı 68,1 milyon TL (2000-2016 yılları) vergi ve SGK borcumuzu 2018 Ocak ayında kapatarak kulübümüzü bugün itibariyle 50 milyon TL gibi fazla ödemeden kurtarmış bulunmaktayız. 2016 yılında yaptığımız yapılandırma olmasa işleyecek faizlerle bu vergi ve SGK borcu bugün 84 milyon TL civarında olacaktı. Kasım 2016’da Kent Konut A.Ş. ile yapılan 850.000 euroluk sponsorluk anlaşması geliri ile Kızıl Yıldız Kulübü’ne kalan 800.035 euro borcumuzun 500.000 euroluk kısmı ödenmiş olup, geriye kalan 300.035’lik kısmı 31 Ağustos 2019 tarihine ertelenmiştir. Sponsorluk gelirinden geriye kalan 350.000 euro ile yapılandırılan vergi borçlarımızdan Acısu Vergi Dairesi’ne olan 46.156 TL peşin olarak ödenerek kapatılmış, Tepecik Vergi Dairesi’ne olan borcun 1. taksidi 1.027.104 TL ve yine yapılandırılan SGK borcumuzun 1. taksidi olan 94.500 TL ödenmiştir. Kanun ile 2. taksit ödeme süresinin Mayıs 2017’e ertelenmesi ile 2. taksit ödemeleri yine Kent Konut A.Ş. ile yapılan reklam sözleşmesi karşılığında yapılmıştır.

Yapılandırılan borcun kalan kısmının defaten ödenerek katsayı indirimini yitirmeme niyetinde olan bir Yönetim Kurulu olarak göreve geldiğimiz ilk günden itibaren; “Tesislerimizi Geri Alalım, Müzede Değil Sahada Olalım!” sloganıyla tüm taraftarlarımız ve kentimizle beraber sürdürdüğümüz 3 buçuk yıllık mücadele sonunda, mülkiyeti Kocaeli Eğitim Vakfı’nda olsa da bizim olduğunu ve anamızın ak sütü gibi helalimiz olduğunu tüm kente anlatabildiğimiz tesislerimizin satışından oluşan katma değerle, sırtımızdaki kambur vergi ve SGK borçlarımızı bugün itibariyle tamamen ödemiş bulunmaktayız.

Geleceğe umutla bakmamızı sağlayacak borçsuz Kocaelispor’un temel taşını oluşturacak bu 1. aşamayı geçmemizde emeği olan Kocaelispor taraftarlarına, sesimiz olan tüm hemşerilerimize ve basın mensuplarına, 3 buçuk yıl boyunca bizimle birlikte mücadele eden tüm Yönetim Kurulu üyelerimiz, kulüp personelimiz ve sahada döktükleri ter ile bu mücadelenin sportif kısmını canlı tutan futbolcularımız ile teknik heyetlerimize; sürecin işleyişinde büyük emekleri olan Başbakan Yardımcımız Sn. Fikri Işık, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. İbrahim Karaosmanoğlu, Kocaeli Valimiz Sn. Hüseyin Aksoy, Diyarbakır Valimiz Sn. Hasan Basri Güzeloğlu, Bilecik Valimiz Sn. Tahir Büyükakın, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterimiz Sn. İlhan Bayram, AK Parti Kocaeli İl Başkanımız Sn. Şemsettin Ceyhan, CHP İl Başkanımız Sn. Cengiz Sarıbay, MHP İl Başkanımız Sn. Aydın Ünlü ile Kocaeli Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu ve KEV Mütevelli Heyeti’ne bir kez daha teşekkür ediyor, saygılar sunuyoruz. Tesislerimizin satışından oluşan katma değer hakkımızdan, belediye şirketlerine ait olan borçlarımızın da ödenmesi sonrasında kullanabileceğimiz yaklaşık 9 milyon TL ile; TFF’de bulunan faizler hariç 15 milyona yakın olan futbolcu ve teknik adam borçlarını ve yine faizler hariç 15 milyona yakın olan personel, icra, kurum ve firma borçlarını temizleyebilme gayreti içerisinde olacağız.

55 futbolcu ve teknik adamın dosyalarının toplandığı 14 avukat ile Şubat ayı itibariyle görüşme ve pazarlıklara başlayacağız. Bu 2. aşamada ve devamında izleyeceğimiz yol haritamızı, en başta planladığımız ve her fırsatta şehirle de paylaştığımız şekilde yürütmeye devam edeceğiz. Bu süreçte de 3 buçuk yılda yaptığımız gibi hep beraber çalışmalı ve hep birlikte sabretmeliyiz. Taraftarlarımızın da transferden ziyade, bir daha o karanlık günlere dönmememiz gerekiyor duygusuyla; kişilere ve siyasete değil, kurumsal organizasyona dayanan, gelir getirici projeler ve tesisleşme süreçlerini tamamlamış, kendi ayakları üzerinde durabilen bir Kocaelispor arzusunda olduğu inancımızla; bundan sonra da kısa vadeli popülist politikalar yerine uzun vadeli akılcı politikalarla, yine sizler ve desteğinizle, inanç ve azminizle, eleştirileriniz ve sabrınızla, doğru olanı yapmaya; kulübümüzü layıkıyla yönetmeye devam edeceğiz. Tüm ülkede eşi benzeri görülmemiş şekilde, isminden ve armasından vazgeçmeden, tüm şehirle birlikte top yekûn verilen bir Kurtuluş Mücadelesi ile kazandıklarımızı; bir daha hiç kimsenin popülist davranışlarla heba etmesine asla izin vermeyeceğiz, vermemeliyiz…”

reklam
BENZER KONULAR
FOTO GALERİ